ایونت / وبینار

طرح پرداخت دیه تصادفات بدون تشکیل پرونده قضایی

طرح "پرداخت دیه تصادفات بدون تشکیل پرونده قضایی" در ۱۶ شرکت بیمه استان هرمزگان در حال اجرا است/ نیمی از موارد ارجاعی دیه خود را دریافت کرده اند.

خبرگزاری میزان مجتبی قهرمانی “رئیس کل دادگستری هرمزگان” به همراه علیرضا احمدی منش “دادستان عمومی و انقلاب بندرعباس” به منظور نظارت بر روند اجرای طرح پرداخت دیه تصادفات بدون تشکیل پرونده قضایی در استان هرمزگان با حضور در دفاتر مرکزی شرکت‌های بیمه پاسارگاد و آسیا از تلاش‌ها و اقدامات مدیران و کارکنان این دو شرکت در جهت اجرای موفق طرح مذکور تشکر و قدردانی کردند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین در حاشیه این بازدید‌ها اظهار کرد: در راستای سیاست‌های کلان دستگاه قضایی مبنی بر خدمت رسانی مطلوب و برخورد خوب با مراجعان یکی از طرح‌هایی که به صورت آزمایشی در دادگستری استان هرمزگان آغاز شده است، طرح پرداخت دیه تصادفات بدون تشکیل پرونده قضایی است.

مجتبی قهرمانی در ادامه افزود: این طرح از یک سو به نفع مردم است و باعث می‌شود در زمان کمتری به حق و حقوق قانونی شان برسند و از سوی دیگر با کاهش ورودی هزاران پرونده به نفع دستگاه قضایی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح به نفع شرکت‌های بیمه می‌باشد و موجب می‌شود که این شرکت‌ها مشمول افزایش سنواتی نرخ دیه نشوند و به موازات آن به لحاظ مالی نیز منافع زیادی نسیب شرکت‌های بیمه خواهد شد.

وی تصریح کرد: در نتیجه اجرای این طرح ۲۲۵ فقره پرونده به شرکت‌های بیمه ارجاع شده که تاکنون در ۱۰۰ مورد از آن‌ها بدون نیاز به تشکیل پرونده قضایی، خسارات زیان دیدگان پرداخت شده است.

قهرمانی با بیان اینکه در مجموع ۱۶ شرکت بیمه تاکنون در اجرای این طرح مشارکت داشته اند، گفت: شرکت‌های بیمه پاسارگاد و آسیا در بحث پرداخت دیه بدون تشکیل پرونده قضایی در رتبه اول استان قرار دارند و بیمه‌های ایران، معلم، تجارت نو، البرز، پارسیان، کوثر، حافظ و کارآفرین هم شرکت‌هایی بوده اند که در این طرح مشارکت داشتند و تاکنون پرداختی‌هایی نیز به مراجعین و خسارت دیدگان انجام داده اند.

رئیس کل دادگستری هرمزگان بیان کرد: ۶ شرکت بیمه رازی، دانا، حکمت، آرمان، ملت و سامان نیز به این طرح پیوسته اند و مواردی را دریافت نموده‌اند و در حال ارزیابی و پرداخت خسارات مراجعین می‌باشند.

مجتبی قهرمانی یادآور شد: اجرای این طرح موجب ارتقای شاخص‌های مشتری مداری و رقابت در شرکت‌های بیمه خواهد شد و به مرور زمان مردم و بیمه شدگان به سمت شرکت‌های بیمه‌ای خواهند رفت که در کمترین زمان ممکن با کمترین دردسر و با کمترین فرآیند، خسارت‌های آن‌ها را پرداخت می‌کنند.

گفتنی است؛ براساس طرح پرداخت دیه تصادفات بدون نیاز به تشکیل پرونده قضایی، مصدومین حوادث رانندگی موضوع مواد ۷۱۶ و ۷۱۷ قانون مجازات اسلامی در صورت تمایل و با توجه به قابل گذشت بودن این جرایم، بدون نیاز به تشکیل پرونده قضایی جهت دریافت دیه به شرکت‌های بیمه طرف قرارداد، معرفی می‌شوند.

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا