بیمه

0 تا 100 بیمه بیکاری

تعریف بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری نوعی حمایت اجتماعی برای کارگر بیکار غیر ارادی است. در شرایط اقتصادی کنونی کشور، بیکاری، اخراج و استفاده از بیمه بیکاری بسیار رایج است و شرکت ها در فضای نامساعد اقتصادی مجبور به این کار هستند.

از دست دادن شغل بیشتر به دنبال افرادی است که متخصص نیستند یا مهارت خاصی دارند و در واقع کارگران ساده هستند. بیکاری و از دست دادن شغل می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما طبق قانون و شرایط بیمه بیکاری، تنها افرادی که بر خلاف میل خود بیکار هستند تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می گیرند.

منظور از کارگر چیست؟

تعریف کارگر در جامعه امروز ما فقط با مشاغلی مرتبط است که در کارگاه های تولیدی یا کارگاه های ساختمانی مشغول هستند.

اما طبق قانون کار، کارگر شامل تمام پست ها می شود. مفهوم کارگر از آن جهت حائز اهمیت است که کارگر مورد حمایت قانون و دارای امتیازات است، از سوی دیگر کارفرما ملزم به انجام وظایف است. طبق این قانون، کارگر شخصی است که به هر عنوان در ازای دریافت حقوق، حق سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.

بیمه بیکاری چیست و شامل چه کسانی می شود؟

طبق قانون بیکاری، بیکار کسی است که به طور غیر ارادی بیکار شده و در حال حاضر آماده کار است. بر اساس قانون جدید بیمه بیکاری، در صورتی که فردی در اثر حوادثی مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی موقتاً بیکار شود یا بیکار شود مشمول بیمه بیکاری می شود. توجه داشته باشید که بیکاری با ترک یا استعفا شامل بیمه بیکاری نمی شود. همچنین اعضای هیات مدیره شرکت ها بیمه بیکاری نیستند.

آیا افزایش حقوق کمکی به بیمه بیکاری می کند؟

بسیاری از مردم به دلیل از دست دادن شغل خود باید به مزایای بیکاری متکی باشند. با انتشار خبر افزایش ۵۷ درصدی دستمزد در اواخر سال گذشته برای کارگران حداقل دستمزد، این سوال برای مشمولان مقرری بیکاری به وجود آمده است که مقرری بیکاری در سال ۱۴۰۱ چقدر افزایش می یابد؟ طبق قانون کار، مقرری بیکاری معادل ۵۵ درصد حقوق پایه است. اگر افزایش حقوق سالانه بیش از ۵۵ درصد باشد، افزایش حقوق سالانه نیز به بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

بنابراین از آنجایی که افزایش دستمزد وزارت کار در سال ۱۴۰۱ بیش از ۵۵ درصد بوده است، امسال افزایش دستمزد برای بیمه بیکاری نیز داده می شود.

شرایط بیمه بیکاری چیست؟

قبل از درخواست بیمه بیکاری از اداره کار، ابتدا باید از شرایط دریافت بیمه بیکاری اطلاع داشته باشید و بدانید بیمه بیکاری اجتماعی چیست، این شرایط به شرح زیر است:

 • مشمول قانون کار و بیمه باشد.
 • شهروند کشورهای خارجی نباشند.
 • بازنشستگان بازنشسته یا از کار افتاده نیستند.
 • حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارید.
 • در بین شاغلان آزاد و بیمه شده نباید اختیاری باشد.

چگونه می توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

متقاضیان بیمه بیکاری که به صورت غیر ارادی شغل خود را از دست داده اند حداکثر ۳۰ روز از تاریخ بیکاری مهلت دارند تا تمایل خود را برای کار در شغل یا کار تخصصی خود به تعاونی، واحد کار و رفاه اعلام کنند.

چنانچه متقاضی نتواند صرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری موضوع را به ادارات ذکر شده اطلاع دهد، مراجعه وی بعد از ٣٠ روز با عذر موجه و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا ٣ ماه امکانپذیر خواهد بود.

آیا کارفرما برای دریافت بیمه بیکاری باید معرفی نامه صادر کند؟

بله برای دریافت بیمه بیکاری کارفرما باید در نامه ای به اداره کار مرکزی n دلیل بیکاری غیر ارادی کارگر را کتباً اعلام کند. رسیدگی به اسناد کارفرمایان و دفتر قانونی شرکت‌ها که دارای پرونده در تامین اجتماعی هستند، توسط سازمان حسابرسی بیمه تامین اجتماعی انجام می‌شود.

مدت پرداخت بیمه بیکاری افراد مجرد و متاهل چقدر است؟ مدت زمان دریافت بیمه بیکاری چقدر است؟

در پاسخ به سوال شما مبنی بر اینکه چند ماه بیمه بیکاری پرداخت می شود، باید گفت مدت تعیین شده بیمه بیکاری برای بیمه شدگان واجد شرایط بستگی به سابقه پرداخت حق بیمه آنها دارد. در حال حاضر حداقل مدت تشکیل پرونده مقرری بیکاری برای افراد مجرد و متاهل به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه و حداکثر برای افراد مجرد و متاهل (یا تحت تکفل) به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه است. بنابراین استفاده از بیمه بیکاری محدودیتی ندارد و دریافت بیمه بیکاری برای بار دوم مجاز است. ضمناً در قوانین و مقررات بیمه بیکاری بیمه بیکاری پاره وقت ذکر نشده است، مهم این است که کل مدت خدمت باید به ۶ ماه برسد.

نحوه استفاده از مقرری بیکاری بعد از مرخصی زایمان

یکی از مهم ترین مواردی که باعث تعلیق قراردادهای کاری می شود، بارداری و زایمان کارمندان زن یا مرد است. به همین دلیل است که طبق ماده ۷۴ قانون کار، زمانی که زن در مرخصی زایمان یا زایمان به سر می برد، قرارداد کار وی فسخ می شود و فرد می تواند پس از بارداری و پایان مرخصی به شغل قبلی خود بازگردد.

دریافت مقرری بیکاری بدون نامه اجتناب ناپذیر از کارفرما

آیا برای بهره مندی از مزایای بیکاری وزارت کار، تعاون و رفاه نیاز به ارائه گواهی عدم نیاز امروز از کارفرما دارید؟ پاسخ این سوال منفی است. در حال حاضر، برای دریافت بیمه بیکاری خود بدون نیازنامه، باید به هیئت بررسی استخدامی در دفتر تعاونی مراجعه کرده و ادعای اعاده خدمت را علیه کارفرما مطرح کنید. در این صورت کارفرما به پرداخت بیمه بیکاری محکوم می شود.

آیا مقرری بیکاری برای کسانی که کارت پایان خدمت ندارند اعمال می شود؟

بله امروزه دیگر الزامی برای ارائه کارت پایان خدمت برای دریافت مزایای بیکاری وجود ندارد. بنابراین اگر مقرری بیکاری به دلیل نداشتن کارت مزایا به شما پرداخت نشده است، از تامین اجتماعی یا بیمه در دادگاه شکایت کنید.

بیمه بیکاری چقدر است؟ نحوه محاسبه بیمه بیکاری

مبلغ بیمه بیکاری یا مبلغ مقرر بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط ​​حقوق بیمه شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل تا ۴ نفر مشروط بر اینکه حداقل دستمزد برای همین افراد باشد ۱۰ درصد قابل افزایش است. سال تعیین شده توسط شورای عالی کار نه کمتر و نه بیشتر از ۸۰ درصد حقوق بیمه می تواند باشد. فردی که مستمری از کارافتادگی جزئی دریافت می کند می تواند همزمان از بیمه بیکاری نیز بهره مند شود.

مبلغ بیمه بیکاری دریافتی در سال ۱۴۰۱

حداقل مبلغ بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۱ حداقل دستمزد وزارت کار (بدون احتساب مقرری مسکن) است که برای سال ۱۴۰۱ مبلغ ۴۳۱۹۰۷۵۰ ریال می باشد.

حداکثر مقرری بیکاری در سال ۱۴۰۱ معادل ۵۵ درصد حقوق پایه است. برای کسانی که حداکثر ۴ نفر تحت تکفل دارند به ازای هر نفر ۱۰ درصد اضافه می شود. (حداکثر مقرری بیکاری نباید از ۸۰ درصد میانگین دستمزد یا دستمزد بیمه تجاوز کند.)

متوسط ​​دستمزد یا دستمزد روزانه بیمه شده که مبنای تعیین میزان بیمه بیکاری است، از تقسیم کل مبلغ اخذ شده به عنوان مبنای کسر حق بیمه ظرف ۹۰ روز قبل از شروع بیکاری بر روزهای کاری محاسبه می شود. بیمه شده در این مدت

افزایش دستمزد در سال ۱۴۰۱

افزایش مقرری بیمه بیکاری از اول فروردین ۱۴۰۱ برای مشمولانی که در سال ۱۴۰۰ بیمه بیکاری دریافت کرده اند اعمال می شود و حقوق بیمه بیکاری فروردین ۱۴۰۱ از ۲۵ اردیبهشت ماه به میزان افزایش یافته از سال جدید پرداخت می شود.

چه زمانی پرداخت می شود؟

شاید این سوال شما باشد که بیمه بیکاری 1401 چه زمانی پرداخت می شود؟ بیمه بیکاری چند ماهه یا بیمه بیکاری چند ساله؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که تاریخ پرداخت بیمه بیکاری معمولا بین 10 تا 15 هر ماه می باشد. اگر بعد از این مدت بیمه بیکاری واریز نشد باید به شعبه تامین اجتماعی مراجعه کنید و دلیل واریز نشدن بیمه بیکاری را جویا شوید.

مدارک لازم برای بیمه بیکاری در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

 • اصل و کپی آخرین سال قرارداد کار یا تصمیم صادره
 • عکس جدید ۳*۴ (۴ تکه)
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی گواهی اشتغال به کار از شرکت
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت (فقط مرد)
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه

* بیمه تامین اجتماعی

* بیمه مرکزی: خسارت افت قیمت خودرو تصادفی باید توسط بیمه ها پرداخت شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا